Powstaje ona z świeżo zebranych liści, które nie są poddawane procesowi fermentacji, a więc zachowuje niemal wszystkie cenne substancje. Tradycyjnie powinna być parzona w temperaturze nieprzekraczającej 90 stopni, w wodzie miękkiej, ubogiej w wapń i niechlorowanej. Dzięki temu wydobędziemy jej intensywny aromat oraz delikatny smak. Dodatkowo na sklepowych półkach znajdziemy zielone herbaty w różnych kombinacjach smakowych. Trzeba jednak uważać na sztuczne dodatki tudzież aromaty.
Zielona herbata ma wiele korzystnych właściwości. Przede wszystkim działa pobudzająco, a jednocześnie pomaga się rozluźnić oraz uporać ze stresem. Obniża ciśnienie krwi oraz poprawia krążenie. Zielona herbata zawiera również wiele cennych minerałów oraz witamin. Znajdziemy między innymi witaminy z grupy C, E, B, sole mineralne jak i aminokwasy. Co ciekawe, częste picie zielonej herbaty obniża ryzyko wystąpienia próchnicy oraz paradontozy. Jest to spowodowane występowaniem polifenoli oraz fluoru. Zielona herbata jest również polecana osoba, które pragną oczyścić swój organizm z toksyn.
Jej działanie moczopędne przyczyni się również do likwidowania obrzęków spowodowanych zatrzymaniem wody w organizmie. Zielona herbata ma jeszcze wiele różnorodnych zalet. Co więcej, ma delikatny aromatyczny smak i może z powodzeniem stanowić część zrównoważonego jadłospisu.