15. 07. 2017
Centrum Handlowe Atrium Molo Centrum handloweSporty drużynowe, takie jak: siatkówka, koszykówka, piłka nożna, hokej/unihokej etc. mają jedną niepodważalną przewagę nad indywidualnymi - motywacja do ich uprawiania jest o wiele większa. Każdy ma prawo "mieć lenia", każdemu zdarza się być zmęczonym po całym dniu pracy. W takiej sytuacji łatwo jest zrozumieć brak ochoty na bieganie czy sesję na siłowni. Jednak gdy wiemy, że będziemy oczekiwani przez drużynę, zyskujemy dodatkowy impuls zachęcający do przezwyciężenia słabości.
Usprawiedliwianie własnego lenistwa przed samym sobą to nie problem, ale sytuacja zmienia się diametralnie, kiedy musimy tłumaczyć się przed znajomymi, którzy na nas liczyli. Oprócz tego zajęcia w dobrym towarzystwie zazwyczaj są po prostu ciekawsze, niż w przypadku treningów wykonywanych samotnie. Konieczność współpracy dobrze wpływa na relacje z otoczeniem, a także umożliwia zawarcie nowych znajomości.
Z kolei dyscypliny indywidualne dają nam o wiele większą niezależność - o ile jesteśmy wystarczająco zmobilizowani, by ćwiczyć regularnie. Możemy trenować gdzie chcemy i kiedy chcemy. Niektórzy nie lubią ducha rywalizacji, jaki towarzyszy starciu dwóch przeciwstawnych zespołów, lub nadmiernie odczuwa presję związaną z oczekiwaniami ze strony drużyny; osobom stroniącym od takiej atmosfery bardziej przypadną do gustu ćwiczenia w pojedynkę.
Satysfakcja ze skutecznej walki z własnymi ograniczeniami potrafi być naprawdę ogromna, co skutkuje poprawą samopoczucia i wzrostem samooceny. Samodzielne treningi pozwalają spędzić nieco czasu sam na sam z własnymi myślami, wyciszyć się, "zresetować" skołatany umysł, odpocząć od ciągłego pośpiechu.
Niezależnie od tego, którą z powyższych opcji zdecydujemy się wybrać, należy pamiętać o tym, że sport przede wszystkim powinien sprawiać nam przyjemność. Jeśli nie czujemy się dobrze, uprawiając daną dyscyplinę, należy rozważyć podjęcie aktywności innego rodzaju.