Ten typ warzyw powinien być przechowywany w otwartym pojemniku. Dlaczego? Szczelne zamknięcie sprawia, że wilgoć w nich zawarta doprowadzi do pleśnienia. Ponadto zachodzi oddychanie bez udziału tlenu, co sprzyja powstawaniu rakotwórczych azotynów. W ich pobliżu nie powinna również leżeć papryka czy dojrzałe pomidory. Uwalniają one etylen, który może powodować żółknięcie i więdnięcie.
Ekspozycja ziemniaków na nadmierne ciepło i światło słoneczne doprowadza do ich kiełkowania. W lodówce za to jest im za zimno, stają się one wtedy słodkie. Dlatego najlepsze miejsce do ich przechowywania to zacieniona szafka czy spiżarka.
Pojemniki w dolnej części lodówki warto wyłożyć papierowymi ręcznikami, odciągającymi nadmiar wilgoci. Warzywa powinny być luzem, gdyż foliowe torebki przyspieszają ich gnicie. Lodówka pozwala przedłużyć świeżość warzyw, takich jak groszek i szparagi, marchewka, rzodkiewki, brokuł czy kalafior.
Pomidory oraz ogórki nie powinny być trzymane w warunkach chłodniczych. Są one bardzo wodniste, co utrudnia ich przechowywanie przez dłuższy okres czasu. To samo dotyczy podatnej na gnicie cebuli.
Odpowiednie warunki przechowywania mogą wydłużyć przydatność warzyw do spożycia. Warto je znać, aby jak najbardziej wykorzystać ich potencjał smakowy i zdrowotny.