Jest zawsze najtrudniejszy, ale konieczny do wykonania. Podobnie jest z uprawianiem sportu, którego nie wolno odkładać na bliżej nieokreśloną przyszłość. W przypadku podjęcia decyzji o rozpoczęciu treningów należy zrobić to tego samego dnia. Wymówki typu "zacznę od jutra" niemal zawsze powodują, iż zamiar nie zostaje osiągnięty. I chociaż początki będą trudne, to każdy kolejny trening przyniesie coraz więcej radości i zadowolenia.
Ważnym elementem w uprawianiu sportu jest stawianie sobie określonych celów do realizacji. Cele powinny być realne i z każdym dniem coraz bardziej ambitne. Początkowa aktywność fizyczna może trwać zaledwie kilkanaście minut, ale wraz z upływem czasu powinna być coraz dłuższa i bardziej intensywna. Dzięki temu motywacja do uprawiania sportu będzie coraz wyższa.
Jednym z największych wrogów motywacji jest monotonność i wypływające z niej znudzenie. Dlatego warto zróżnicować treningi i uprawiać różne dyscypliny sportu - w zależności od kondycji i indywidualnych upodobań. Jednocześnie należy pamiętać o wyborze takiej aktywności fizycznej, która będzie dawała przyjemność, radość i satysfakcję. Robienie tego, co się lubi znacznie podnosi motywację i zmniejsza ryzyko zniechęcenia.
Dobrym sposobem na zwiększenie motywacji do uprawiania sportu jest stosowanie systemu drobnych nagród - zrealizowanie całego cyklu treningowego można nagrodzić zakupem nowego stroju sportowego lub wizytą w gabinecie odnowy biologicznej. Z czasem sport stanie się stałym elementem codzienności, a jego uprawianie będzie przyjemnością, a nie obowiązkiem.