Piołun, zwany również absyntem (nazwa absynt przyjęła się również jako nazwa nalewki z piołunem) jest byliną. Ma gorzki, ostry smak, spowodowany zawartymi w nim związkami gorczycowymi oraz specyficzny, dymny zapach. Stosuje się go m. in. na niestrawności, brak apetytu i nieżyt żołądka. Jako herbatka sprawdza się również wtedy, kiedy chcemy poprawić trawienie. Związki gorczycowe pobudzają wydzielanie soków żołądkowych, które są kluczowe w procesie trawiennym.
Mięta jest ziołem, które znajduje się tuż obok herbaty niemal w każdej kuchni. I bardzo dobrze! Mięta sprawia, że jedzenie przepływa przez układ trawienny szybko i sprawnie. Posiada właściwości przeciwwymiotne, rozkurczowe i bakteriobójcze. Będzie wybawieniem dla osób, szukających smacznego, skutecznego rozwiązania przy zaburzeniu przyswajania pokarmów.
Kolejnym ziołem wspomagającym układ pokarmowy jest koper włoski. Herbatka z kopru – jak większość herbat mających na celu poprawę trawienia - zwiększa produkcję soków żołądkowych. Koper jest jednym z tych ziół, które zwalczają a przy regularnym spożywaniu zapobiegają uporczywym wzdęciom. Innym plusem stosowania kopru jest walka z halitozą. Wystarczy rozgryźć nasiono kopru by zniwelować brzydki zapach z ust.