Reklama

Wydajne płyty główne

27. 08. 2024

Gdy zamierzamy wymienić stary sprzęt gamingowy na nowszy model, biorąc pod uwagę rosnące wymagania sprzętowe nowych produkcji, które rozgrzewają wyobraźnię graczy na całym świecie, lub gdy nasz komputer osobisty odmówił posłuszeństwa, stajemy przed trudnym wyborem. Możemy postawić na sprawdzoną konfigurację proponowaną na rynku PC lub zdecydować się na samodzielne złożenie wymarzonego komputera z pomocą podzespołów najwyższej jakości. Przyjęło się mówić, że sercem każdego komputera pozostaje procesor. Często jednak zapominamy, że tym co łączy wszystkie podzespoły, umożliwiając komunikację pomiędzy nimi, pozostaje płyta główna - fundament, na którym musimy zbudować idealną konfigurację. Współczesne płyty główne wiodących producentów są zaprojektowane w taki sposób, aby jeszcze usprawnić transfer danych i osiągnąć lepszą wydajność kart graficznych, dedykowanej karty dźwiękowej czy danej serii procesora, której konkretna płyta główna jest przeznaczona. Od czego uzależnić wybór płyty głównej do procesorów Intel? Na jaki standard płyty postawić? Oto kilka wskazówek pomocnych, gdy chcemy kupić wydajną i rekomendowaną przez fachowców płytę główną.
  • Płyta główna - fundament, na którym budujemy wymarzony komputer
  • Gniazdo procesora a wybór płyty głównej - postaw na wydajność
  • Chipset płyty głównej - co decyduje o szybkości transferu
  • Najlepsze płyty główne do procesorów AMD i Intel

Płyta główna - fundament, na którym budujemy wymarzony komputer

Płyty główne przeznaczone są do instalowania kolejnych podzespołów komputera w układzie, które połączeniami płyta zarządza. Możliwości płyty głównej w zakresie parametrów technicznych są zatem informacją, na podstawie której możemy ocenić, czy dany model płyty będzie w stanie efektywnie i wydajnie obsługiwać naszą kartę graficzną czy dźwiękową. Im mocniejszy procesor, tym bardziej zaawansowaną płytę główną powinniśmy wybrać. To ona bowiem staje się fundamentem współpracy podzespołów znajdujących się pod obudową PC.

Gniazdo procesora a wybór płyty głównej - postaw na wydajność

Szeroki wybór płyt głównych sprawia, że musimy wziąć pod uwagę kilka czynników, które determinują wydajność danego modelu. To, o czym warto pamiętać, a co już na wstępie pozwoli nam zawęzić poszukiwania jakościowej karty głównej, to fakt, że musimy dopasować ją do marki, a także mikroarchitektury procesora. Płyta dedykowana procesorom Intel nie będzie obsługiwała procesora AMD i odwrotnie. Na płytach znajdują się gniazda, tzw. sockety, i to na ich podstawie dobieramy model, w który będzie mogli wpiąć procesor naszej wymarzonej konfiguracji. Drugi aspekt to konkretna rodzina kart graficznych. Oczywiście nawet starsze i tańsze płyty główne mogą poradzić sobie z procesorem nowszej generacji, ale nie będą tak efektywnie i wydajnie stabilizować pracy naszego sprzętu.

Chipset płyty głównej - co decyduje o szybkości transferu

Rozróżniamy 4 standardy płyt głównych: ATX - najbardziej popularne, które poradzą sobie zarówno w konfiguracjach biurowych, jak i gamingowych; Extended ATX - dużo bardziej zaawansowane, ale także różniące się rozmiarami, wymagające większej obudowy komputera; Micro ATX - radzące sobie z większością nowoczesnych układów, ale dużo mniejsze, oraz - jeszcze mniejsze - Mini ITX. Karta główna to także chipsety. W Intelu wyróżnimy 4 rodzaje, od najbardziej ekonomicznego (B), przez wydajniejsze (Q i H), po ten najbardziej zaawansowany, umożliwiający podkręcanie procesora i pamięci RAM z myślą o graniu na najwyższych detalach (Z). Analogicznie chipsety A, B i X powiedzą nam sporo o pracy kart głównych AMD.

Najlepsze płyty główne do procesorów AMD i Intel

Poszukujesz dystrybutora najwyższej jakości sprzętu informatycznego, który zapewnia wygodną dostawę i ogromy wybór podzespołów wiodących producentów. Wejdź na Sferis.pl i wybierz jedną z niezawodnych płyt głównych do procesorów Intel lub AMD w atrakcyjnej cenie.

Obserwuj nas:

Popularne sieci handlowe

Reklama

Miasta