Reklama

Windows 11 dla użytkowników biznesowych: Kluczowe funkcje i zalety

31. 07. 2024

Oczekiwania organizacji względem systemu operacyjnego zdecydowanie różnią się od oczekiwań użytkowników domowych. Tam, gdzie pojedynczy użytkownik spodziewa się od platformy maksymalnej wydajności w grach komputerowych czy obsługi zróżnicowanych multimediów, firma stawia przede wszystkim na bezpieczeństwo danych, stabilność oraz rozwiązania, które ułatwiają koordynację pracy wielu - często nawet kilkuset - stanowisk pracy jednocześnie. Jaki Windows dla firmy będzie najlepszym rozwiązaniem?

Jaki Windows do firmy wybrać, aby móc pracować bezpiecznie? Wersje systemu operacyjnego Windows 11

System Windows 11 występuje w dwóch odmianach - Home (przeznaczony dla użytkowników domowych) oraz Pro (przeznaczony głównie dla firm). System operacyjny w wariancie Pro z pewnością chętnie przywitają wszystkie przedsiębiorstwa, które zarządzają znaczną ilością danych wymagających ochrony - biura rachunkowe, firmy z branży finansowej, produkcyjnej czy technologicznej. Wdrożone przez firmę Microsoft technologie pozwalają chronić firmowe informacje nawet w przypadku ich wycieku na zewnątrz.

Dlaczego Windows 11 Pro dla firm cieszy się tak dużą popularnością? Usprawniona wielozadaniowość i bezpieczeństwo

Systemy operacyjne Windows 11 w wersji Pro to prawdziwa forteca, która została wyposażona w wiele różnych zabezpieczeń oraz funkcji ułatwiających korzystanie. Wśród nich warto wymienić, chociażby takie rozwiązania, jak:

  • przeglądarka internetowa Microsoft Edge pozwalająca na bezpieczne przeglądanie witryn internetowych;
  • Windows Defender - program antywirusowy zabezpieczający komputer przed szkodliwym oprogramowaniem;
  • Windows Hello - blokada systemowa pozwalająca na zalogowanie się do OS za pomocą czytnika linii papilarnych, kodu PIN lub rozpoznawania twarzy;
  • bezpieczny rozruch - funkcja wykrywająca złośliwe oprogramowanie na etapie startupu systemu;
  • Szyfrowanie Bitlocker - umożliwia zdalne zablokowanie dostępu do danych zapisanych na dysku chroniąc informacje przed dostępem osób trzecich;
  • Windows Information Protection - funkcja oddzielająca informacje firmowe od prywatnych, zapobiega wydostaniu się newralgicznych danych na zewnątrz organizacji;
  • zaawansowane narzędzia do wirtualizacji Hyper-V - pozwalają na zainstalowanie równolegle kilka systemów operacyjnych, np. Linuxa i FreeBSD, które będzie można uruchomić na komputerze z systemem Windows.

Warto wspomnieć, że Windows 11 otrzymał również szereg narzędzi ułatwiających organizację pracy w dużych zespołach. Warto wspomnieć, chociażby o zasadach grup, Enterprise State Roaming na platformie Azure czy obsłudze Azure Active Directory. To nieocenione funkcje w dużych firmach, gdzie pojawia się potrzeba zarządzania dużą liczbą kont użytkowników, a także grupowe uwierzytelnianie usługami Microsoft. Z kolei Windows Update dla firm pozwala na szybkie wdrażanie aktualizacji jednocześnie dla całego zespołu.

Jeżeli regularnie kupujesz nowe komputery do firmy, atrakcyjnym dodatkiem jest dynamiczne inicjowanie obsługi. Umożliwia on przekształcenie nowego sprzętu w komputer gotowy do pracy. Twoi pracownicy często korzystają z urządzeń mobilnych, np. smartfonów lub tabletów? System Windows 11 Pro oferuje MDM (ang. Mobile Device Management), czyli możliwość zarządzania zasadami, na jakich można z tych urządzeń korzystać.

Do tego warto dodać pulpit zdalny z możliwością zainicjowania połączenia z innego komputera pozwalające na łatwiejszą organizację pracy.

Laptop z systemem Windows 11
Laptop z systemem Windows 11

System Windows 10 Pro a 11 Pro. Na czym polegają główne różnice?

Obecnie wielu użytkowników, w tym korporacyjnych, nadal decyduje się na komputer z systemem operacyjnym Windows 10 Pro, zamiast przejść na nowszą Jedenastkę. Choć Dziesiątka również została wyposażona w wiele funkcji bezpieczeństwa, jej następca większość z nich rozwija, chroniąc użytkownika przed cyberatakami i złośliwym oprogramowaniem. W jaki sposób Windows 11 Pro dba o ochronę użytkownika, rozwijając koncepcje znane z Dziesiątki?

  • wzmocniona ochrona sieci - Windows 11 Pro wspiera Hyper-V Firewall, Wi-Fi 6, WPA3, szyfrowany protokół DNS oraz więcej połączeń Bluetooth, w tym Secure Simple Pairing czy Secure Connections;
  • Kernel DMA jest włączony domyślnie, chronią komputer przed zagrożeniami od strony urządzeń peryferyjnych;
  • Lokalne uwierzytelnianie LSA pozwala weryfikować logowanie się użytkowników oraz wdrażanie polityk bezpieczeństwa;
  • Microsoft Defender SmartScreen chroni przed próbami phishingu;
  • zabezpieczenia VBS i HVCI chronią przed ingerencją w system.

Windows 11 otrzymał też całkowitą nowość w postaci technologii Pluton. To specjalny procesor bezpieczeństwa połączony z CPU urządzenia, który przechowuje poufne informacje.

Jakie są minimalnie wymagania sprzętowe systemu Windows 11 Pro?

Windows 11 nie ma przesadnie wysokich wymagań sprzętowych i obecnie można uruchomić na większości nieco nowszych komputerów. Wystarczy do tego:

  • procesor z taktowaniem 1 GHz lub szybszym, co najmniej 2-rdzeniowy zgodny z architekturą 64-bitową;
  • 4 Gb pamięci RAM;
  • minimum 64 Gb pamięci na dysku twardym;
  • oprogramowanie UEFI obsługujące bezpieczny rozruch;
  • obsługa Trusted Platform Module 2.0;
  • karta graficzna zgodna z DirectX 12 lub nowszym;
  • wyświetlacz o rozdzielczości minimum 720p oraz przekątnej większej niż 9 cali.

Dobrą wiadomością jest to, że Windows 10 Home ma dokładnie takie same wymagania, jak wersja Pro. Jeżeli więc do tej pory korzystałeś z systemów w wariancie Home i chcesz zamienić je na Pro, ze sprzętowego punktu widzenia nie powinieneś mieć z tym żadnych problemów. W przypadku starszego Windows 10 nie jest wymagany moduł TPM 2.0.

Tapeta z logiem Windows 11
Tapeta z logiem Windows 11

Co lepsze? Windows 11 Home czy Pro na potrzeby biznesowe?

Wybór najlepszego systemu operacyjnego do firmy nie jest prosty. Jeżeli jednak zależy Ci na maksymalnym bezpieczeństwie, zdecydowanie lepszym wyborem niż Windows 11 Home będzie wersja Pro. Zapewnia ona o wiele większe bezpieczeństwo danych firmowych, a także zostały w niej zaimplementowane mechanizmy, które ułatwiają obsługę wielu urządzeń jednocześnie, masowe wdrażanie aktualizacji i obsługę kont pracowniczych.

Choć system Microsoft Windows 11 Home również został wyposażony w wiele udogodnień, mogą one okazać się niewystarczające na potrzeby firmowe. Nadal jednak znajdziesz w nich m.in. bezpiecznych rozruch, szyfrowanie urządzeń czy program antywirusowy Windows Defender.

Na marginesie warto wspomnieć, że użytkownicy, którzy do tej pory korzystali w Windows 10, mogą zaktualizować go bezpłatnie do Windows 11 bez potrzeby kupowania zupełnie nowego systemu operacyjnego. Jeżeli jednak okaże się, że praca w nowym środowisku nie będzie optymalnym rozwiązaniem, przez kolejne 10 dni od update’u można bezstratnie cofnąć aktualizację. Jeżeli tylko specyfikacja urządzenia na to pozwala, bezpłatny update pozwoli na oszczędność.

Gdzie warto kupować systemy Windows dla firm?

Nie jesteś pewien, jaki system operacyjny wybrać? Organizacje powinny dbać o to, aby w możliwie najlepszy sposób zabezpieczyć dane, którymi zarządzają i zadbać o sprawną organizację pracy w dużych zespołach. System Windows 11 dla firm (https://soft360.pl/201-windows-11) znajdziesz w sklepie Soft360. To dostawca oprogramowania, który od wielu lat dostarcza software na potrzeby sektora MŚP, dużych organizacji oraz sektora edukacyjnego. Wybierz Windows 11 dla firm w atrakcyjnej cenie oraz z gwarancją legalnego pochodzenia. Do każdego zakupu dodawany jest certyfikat legalności, więc masz pewność, że korzystanie z oprogramowania nie narusza postanowień umowy licencyjnej.

Obserwuj nas:

Popularne sieci handlowe

Reklama

Miasta