Kleszcze są coraz częściej spotykane już nie tylko w lasach, czyli typowych miejscach, w których przebywają, ale niestety i również na działkach, podwórkach, placach zabaw i innych miejscach, w których często ich się nie spodziewa. Ryzyko ukąszenia przez kleszcza jest zatem dość duże i niesie za sobą poważne zagrożenie dla zdrowia, dlatego też tak ważne jest, aby wiedzieć jak należy postępować, aby się przed kleszczem uchronić, a także jak się zachować i co zrobić, kiedy już do ukąszenia dojdzie.
Aby w znacznym stopniu zabezpieczyć się przed atakiem kleszcza należy odpowiednio się ubrać. Bardzo ważne jest to, aby ubrać się szczelnie, czyli zamknąć dostęp powietrza zwłaszcza do dolnych partii ciała, czyli kończyn, na przykład spodnie wpuszczone w buty. Oczywiście ubiór, który uniemożliwia bezpośredni kontakt ze skórą człowieka jest w stanie kleszczowi utrudnić w dużym stopniu ukąszenie, to jednak podobnie jak i inne metody nie gwarantuje to stuprocentowego zabezpieczenia. W przypadku doboru koloru to nie ma to znaczenia, jednak po prostu na jasnych i jaskrawych ubraniach jest zdecydowanie łatwiej zauważyć kleszcza. W celu uniknięcia ataku kleszcza można zakupić i zaaplikować specjalistyczne preparaty, które są dostępne w aptekach, co również w dużym stopniu zminimalizuje zagrożenie z nim związane. Dobrym i polecanym sposobem na to, aby zniechęcić do siebie kleszcza jest zastosowanie niektórych olejków takich jak na przykład z drzewa herbacianego, ze słodkich migdałów, czy olej z trawy cytrynowej. Bardzo często jednak takie olejki eteryczne wymagają odpowiedniego rozcieńczenia.
W przypadku, kiedy już niestety zauważy się na swoim ciele kleszcza trzeba podjąć odpowiednie kroki. Dlatego też nie warto korzystać z ludowych porad, które nakazują na przykład nasmarować kleszcza i okolice skóry, gdzie on się znajduje masłem, olejem, czy innymi podobnymi produktami tłustymi. Kleszcza nie powinno się pod żadnym pozorem drapać, próbować wyjąć rękami, ponieważ po prostu można go urwać. Bardzo ważne jest zatem to, aby zupełnie pozbyć się go z ciała i w tym celu można to zrobić samodzielnie zdezynfekowaną wcześniej pesetą należy uchwycić za jego tułów z przodu i zdecydowanym ruchem pociągnąć. Mimo to nawet po samodzielnym usunięciu kleszcza należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który poda leki, które mogą zapobiec rozwojowi boreliozy, lub zleci badania, które stwierdzą, czy ten kleszcz był nosicielem tej choroby. Z tego powodu nie warto samodzielnie pozbywać się kleszcza, tylko warto od razu udać się do punktu medycznego, gdzie taki kleszcz zostanie usunięty i skierowany na badanie. Mamy wówczas pewność, że kleszcz zostanie fachowo usunięty i nie dojdzie do stanu zapalnego, związanego z jego nieprawidłowym usunięciem, a także i również w przypadku zakażenia zostanie rozpoczęte właściwe leczenie i wdrożenie odpowiedniej kuracji.
Niestety ale o ile ukąszenie przez kleszcza może pozostać bez konsekwencji, ponieważ jeśli nie był on nosicielem choroby i został prawidłowo usunięty, to tak naprawę nie wynika z tego zagrożenie, to jednak w przypadku, kiedy kleszcz jest nosicielem boreliozy i wówczas dojdzie do kontaktu jego z ciałem i krwią człowieka to niestety zostanie on zakażony. Dlatego też tak ważne jest to, aby sprawdzić, czy w tym konkretnym przypadku doszło do zarażenia, ponieważ czasami jej wynikiem jest pojawienie się charakterystycznego rumienia, a czasem jednak przez wiele lat nie ma żadnych symptomów tej choroby.
Ukąszenia przez kleszcza niestety zdarzają się coraz częściej osobom w różnym wieku i w różnych miejscach, jednak mimo to, jeśli wie się jak należy w takiej sytuacji postępować i w przypadku zaważenia kleszcza uda się do lekarza to można zminimalizować różnego rodzaju ryzyka i powikłania.