02. 10. 2024
Biała kawa trafia zwłaszcza w gusta osób, które nie przepadają za intensywnym, lekko kwaskowatym smakiem czarnej esencji. Dodatek mleka łagodzi te doznania i nadaje napojowi lekką, kremową konsystencję. Z myślą o takich smakoszach producenci wypalają zresztą specjalne rodzaje kaw, które odznaczają się wyjątkową delikatnością. Za przykład niech posłuży marka Barissimo dostępna w sklepach ALDI – jej kawy ziarniste Caffè Crema & Aroma oraz Caffè Crema Dolce spotkały się z bardzo przychylnymi opiniami uczestników Wielkiego Testu ALDI.
Konsumenci, którzy w ramach tej inicjatywy przetestowali kawy marki Barissimo, docenili przede wszystkim ich zrównoważoną intensywność i brak goryczy. Jedna z uczestniczek napisała: „Przepyszna kawa, nie wyczuwam w niej kwasowości, której bardzo nie lubię w kawie, zmielona w ekspresie i przygotowana ze spienionym mlekiem jest idealnym napojem z rana”.
Takie opinie świadczą więc o tym, że pobudzające właściwości kofeiny nie są jedynym walorem, na który zwracają uwagę amatorzy kawy. Równie istotną rolę odgrywa wyważony smak napoju. Dla wielu osób jest on równoznaczny właśnie z dodatkiem mleka.
Kaloryczność kawy z mlekiem zależy od kilku różnych czynników. Znaczenie ma przede wszystkim jej rozmiar i to, co dokładnie do niej dodajesz. Kawa czarna ma zaledwie około 2 kcal w 100 ml. Dodatek mleka robi jednak ogromną różnicę – to właśnie na niego muszą uważać osoby, którym zależy na odchudzaniu. Co oczywiste, jeszcze większy wpływ na kaloryczność kawy ma cukier.
Mleko bez tłuszczu zwiększa kaloryczność kawy o mniej więcej 10 kcal na 100 ml, a dwuprocentowe – o około 20 kcal na 100 ml. Możesz więc dość łatwo policzyć, ile kalorii dostarczasz do organizmu jedną filiżanką lub kubkiem kawy z mlekiem.
Wiesz już, jaki wpływ na dietę ma kawa rozpuszczalna z mlekiem. Możesz się jednak wciąż zastanawiać, jak dokładnie oddziałuje ona na Twój organizm. Poniżej przedstawiamy więc najważniejsze fakty na ten temat i obalamy przy okazji parę mitów:
Możesz spotkać się z opiniami, jakoby organizm wolniej wchłaniał kofeinę z białej kawy niż z czarnej. Badania dowodzą jednak, że mleko wcale nie spowalnia tego procesu. Wniosek? Kawa z mlekiem pobudza tak samo jak ta bez żadnych dodatków.
Mleko obniża kwasowość napoju, dzięki czemu nie podrażnia on układu pokarmowego w takim stopniu jak czarna kawa. Jest to szczególnie istotne dla osób, które cierpią np. na wrzody lub nadkwasotę żołądka.
Organizm sprawniej wchłania kawę bez mleka. Obecne w nim białko uchodzi bowiem za ciężkostrawne, zwłaszcza dla dorosłego człowieka.
Czarna kawa może być dla organizmu źródłem niektórych minerałów (np. magnezu czy potasu), ale mleko zdecydowanie wzbogaca ją pod tym względem. Zawiera choćby duże ilości wapnia. Nie zapominaj jednak, że dostarcza też znacznie więcej kalorii.
Na podstawie powyższych argumentów możesz szybko zidentyfikować najważniejsze wady i zalety kawy z mlekiem. Na jej korzyść z pewnością przemawiają dodatkowe wartości odżywcze i redukcja kwasowości napoju. Niestety w parze z tymi pozytywami idą pewne zagrożenia, a przede wszystkim wyższa kaloryczność i ciężkostrawność. Co więc wybrać – kawę z mlekiem czy bez?
Twoja decyzja powinna zależeć przede wszystkim od indywidualnych preferencji. Jeśli lubisz delikatny smak i kremową konsystencję kawy, dolej do niej mleka. Jeżeli natomiast cenisz sobie jej intensywność i goryczkę, unikaj takich dodatków. Nie bagatelizuj jednak przy tym kwestii zdrowia. O ile na przykład dieta odchudzająca okaże się argumentem, który przemawia za czarną kawą, o tyle nadkwasota żołądka w pełni usprawiedliwi filiżankę kawy z mlekiem.
Pamiętaj też, że jeśli skutki picia kawy z mlekiem nie sprzyjają Twojemu zdrowiu, zawsze możesz postawić na produkt o naturalnie lekkiej konsystencji i wyważonym smaku. Mowa choćby o kawach parzonych i rozpuszczalnych marki Barissimo, które gwarantują głębię aromatu i aksamitną piankę bez dodatku mleka. Szeroki wybór kaw wypalanych w palarni Markus Kaffee czeka na Ciebie w każdym sklepie ALDI!